فیروزه کوبی

فیوزه کوبی یکی ازهنرهای صنایع دستی ایران است که گیرایی و جذابیت بسیار بالایی را برای مشتری دارد ، قدمت این هنر و صنعت به حدود شصت سال قبل بر میگردد که در آن زمان شخصی به نام یوسف حکمیان در مشهد اینکار را شروع کرد و حدود بیست سال بعد این هنر توسط شخصی  به نام حاج داداش به اصفهان برده شد و بسیار رایج شد.

شاید بتوان گفت سنگ فیروزه زیباترین نوع سنگ در جهان است که رنگ بسیار جذابی را دارا می باشد که به خاطر وجود مس در آن است . بزرگترین معدن این سنگ در نیشابور قرار دارد که پس از استخراج از آن به اصفهان و دیگر شهرها فرستاده می شود. این سنگ ها به دو نوع فیروزه گچی با رنگ سفید و فیروزه سنگی با رنگ آبی و سبز تقسیم بندی می شود.

مراحل ساخت

یکی از مهمترین کارها در تولید محصولات فیروزه کوبی درست کردن زیرساخت مناسب می باشد که در کارگاه های زرگری انجام می شود و این هنر به غیر از جواهرات بر روی لیوان ، شیرینی خوری، قندان ، بشقاب و گلدان نیز می تواند انجام شود.

پس از ساخته شدن ساختار کلی شیء مورد نظر که باید فیروزه کوبی شود اطراف آن را یک رشته باریک فلزی که به آن کندن می گویند قرار می دهند و به اطراف دیواره که دو یا سه میلی متر ارتفاع دارد لحیم کاری میکنند. پس از آن با رشته هایی از همان فلز نقش هایی کوچک تزئینی که معمولا به شکل گل و بوته می باشد لحیم کاری می شود. البته باید توجه کنید که این کارها معمولا توسط زرگر انجام می شود.

توجه داشته باشید که قبل از انجام مراحل اصلی فیروزه کوبی باید سنگ های فیروزه را از سنگ های عادی جدا کرده ، سپس شیء را کمی گرم کرده (در حد ۳۰ درجه) و در جاهایی که قرار است فیروزه کوبی انجام شود با پودر لاک باید پوشانده شود که در اصطلاح به آن لاک گردوئی می گویند.

در مرحله بعد دما را زیادتر می کنید در حدی که لایه ی با پودر پوشانده شده به حالت ذوب در بیاید ، در مرحله بعد نوبت به چسباندن سنگ های فیروزه می رسد . توجه کنید که اینکار را باید حتما با دست انجام دهید و در حدی فشار دهید که سنگ ها بر روی شیء بنشینند . پس از سرد شدن شاهد سفت شدن قسمت های پوشیده شده از لاک و سنگ هستید که باید آن را با سمباده صیقلی کنید.